Ultrahang vizsgálatok: hol használható?
Az ultrahang vizsgálat napjaink legelterjedtebb diagnosztikai módszere, ami nem csak fájdalommentes és nem jár sugárterheléssel, de kifejezetten hatékony: Azonnal kimutatja az adott betegségre utaló jeleket, elváltozásokat. Az ultrahang vizsgálatok között többféle van, mindegyik mást mutat meg, nézzük, klinikánkon melyeket végezzük!
Hagyományos hasi és kismedencei vizsgálat
A leggyakrabban elvégzett ultrahangi vizsgálat; a hasi és kismedencei ultrahang, melynél az epehólyagot, lépet, veséket és hasnyálmirigyet vizsgáljuk elsősorban.
A hasi vizsgálatokra szigorúan éhgyomorra kell érkezni, a kismedenceit pedig lehetőleg tel hólyaggal. Ennél a vizsgálatnál olyan betegségeket lehet kiszűrni, melyek az itt lévő szervek méretét, alakját befolyásolhatják. Nőknél petefészket, méhet, férfiaknál pedig prosztatát is lehet ezzel ellenőrizni.
Ízületi ultrahang (váll, térd)
Az ízületi ultrahang tökéletesen alkalmas a kopásos és gyulladásos betegségek megítélésére, illetve műtét utáni állapotok, sportsérülések felmérésre is kifejezetten ajánlott.
Többek között csontos képletek, ízületek, szalagok, íntapadások ábrázolására is alkalmas és megállapítható vele, hogy a fennálló ízületi fájdalom vagy sérülés hátterében meszesedés, kopás, gyulladás vagy másfajta elváltozás áll.
Az ízületi porcok kopása idősebb korban és túlsúlyos egyéneknél fordul elő a legyakrabban, mivel ilyenkor jelentkezhet a tipikus „kattogó térd” érzés, illetve erős ízületi fájdalom.
Nyaki és végtagi lágyrész
A nyaki régiók és ott futó erek fájdalommentes vizsgálata, melynek során a pajzsmirigyet és nyirokcsomót is ellenőrzi szakorvosunk.
Kimutathatóaik akár kóros nyirokcsomók, nyelvgyök körüli, szájfenék alatti és garatkörüli elváltozások. Nyaki ultrahangra akkor menjünk el, ha a nyaki régióban elváltozást tapasztalunk (ciszta, csomó, sejtburjánzás), rekedtséget, nyelészavart és szorító érzést érzünk a torkunkban vagy biopszia esetén.
A végtagi lágyrészek izmok duzzanata esetében is ultrahangra kell mennünk: ezek lehetnek sérülés következtében kialakult izom szakadások, bevérzések, rosszindulatú szövetszaporulatok.
Here ultrahang
Elvégzése akkor indokolt, ha a páciens fájdalmat érez a herék területén, tapintható csomók tapinthatók, a herezacskó színe megváltozik vagy a férfi nemiszervek duzzadttá válnak.
Az ultrahang segítségével könnyen kimutathatók a here és mellékhere gyulladásos megbetegedések, illetve a sérülések és direkt traumák. Gyors és fájdalommentes eljárás, mely biztonságos és bármikor megismételhető, nagy felbontóképességgel tudja ábrázolni a here szöveti szerkezetét, a mellékhere állományát, a here körüli artériákat és vénákat, illetve a herezacskórétegeit.
Érvizsgálat (hasi nagyerek, végtagi felületes és mélyvénás)
Az erek és vénák állapotának megvizsgálásában az ultrahangi diagnosztika nélkülözhetetlen, és sokszor életet is menthet. Az érrendszer két legfőbb megbetegedése az artériás érelmeszesedés és a vénás trombózis.
Legyakrabban mélytrombózis esetén, vagy ennek kiszűrése miatt végzik az eljárást. Az alsó és felsővégtag vénái is vizsgálhatók, képet kapunk a vénák általános állapotáról, a mélyvénák és a felületi vénák keringési viszonyairól, a billentyűk működéséről, az áramlás sebességéről és a trombózis jelenlétéről.
Akiknek korábban trombózisa volt, azoknak félévente kötelező az ultrahangos vizsgálat.