Gyakori haspuffadás: Mik állhatnak a háttérben?
A harmadik leggyakoribb emésztőrendszeri probléma a haspuffadás és az azzal járó kellemetlen tünetek. Bárkit érinthet, nemtől, kortól függetlenül, a dolog hátterében számos dolog állhat: alapvetően emésztési zavarról beszélünk, de több kiváltó ok is lehetséges.
Mik játszathat szerepet a haspuffadás kialakulásában?
Több dolgot és végig kell vennünk, mielőtt komolyabb problémára gondolunk. A haspuffadás kialakulásában a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a gyakori stressz is szerepet játszhat. De különféle gyógyszerek is okozhatják, legyen az akár egy betegség miatt szedett antibiotikum. De a túl zsíros ételek is közre játszhatnak, ilyenkor az életmódváltás sokat tud segíteni.
Érdemes elmenni allergia/intolerancia vizsgálatra, ha a tüneteink nem múlnak
Akkor érdemes felkeresni egy allergológus szakorvost, ha a haspuffadás tünetei nem múlnak és egyik fent említett ok sem esélyes. Ilyenkor lehetséges, hogy bizonyos ételek fogyasztására allergiás reakció lép fel a szervezetünkben. Az allergia és intolerancia vizsgálat során sokféle csomagból válaszhatunk az adott klinikán, aszerint, hogy mit szeretnénk kivizsgálni.
Mikor beszélünk allergiáról és mikor intoleranciáról?
Az allergiás panaszok változatos tünetekkel járnak, az étel fogyasztását követően jelennek meg. Ezek lehetnek bőrelváltozások, emésztőrendszeri tünetekés légúti panaszok.
Táplálékintolerancia esetén a tünetek nem közvetlenül étkezés után, hanem több órával, akár napokkal később jelentkeznek. Ekkor bélműködési problémák lehetnek az okok. A panaszok sokfélék lehetnek: bőrkiütés, bőrviszketés, szénanátha, légúti eltérések, fejfájás, emésztési zavarok, elhízás, ízületi panaszok, fokozott fertőzési hajlam, magas vérnyomás, hiperaktivitás, krónikus fáradtság, depresszió.
Mik a leggyakoribb érzékenységek?
Felléphet tejcukor érzékenység is, ilyenkor a tej fogyasztása okoz puffadást, hasmenést és intenzív bélhangokat is, ebben az esetben laktóz intolerancia állhat a háttérben. Ha túl kevés laktáz enzim termelődik, akkor a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot, ez okozza ezeket a tüneteket. Diétával, laktózmentes étkezéssel kezelhető.
Gluténérzékenységben sokan szenvednek hazánkban is, tünetei között szerepelhet a puffadás mellett hasmenés vagy székrekedés. érvizsgálattal és gyomortükrözéssel lehet diagnosztizálni.
Beszélhetünk hisztamin intoleranciáról, ilyenkor a puffadás mellett fejfájás, hányinger léphet fel, melyet a magas hisztamin tartalmú ételek okoznak. Ezt hisztamin diétával orvosolhatjuk.
Fruktóz (gyümölcscukor) tartalmú ételek fogyasztásánál allergia esetén felléphet fokozott bélmozgás és az ezzel járó jellegzetes hangok. Ilyenkor a fruktóz felszívódásával vannak gondok, a laktóz intoleranciához hasonlóan ez az érzékenység és élethosszig tartó diétát igényel.
Milyen tünetek esetén érdemes felkeresni gasztroenterológiai szakrendelést?
Célszerű minden olyan esetben gasztroenterológus szakorvoshoz fordulni, amikor bizonyos ételek fogyasztása allergiás reakciót vált ki a szervezetből, ami ételallergiára utal. Előfordulhat továbbá, hogy emésztésünk, székelésünk megváltozik, közérzetünk rosszra fordul és e tünetek összefüggésben állnak a táplálkozásunkkal.
Az alábbi tünetek esetén érdemes elmenni gasztroenterológushoz:
• hasi fájdalom, hasi diszkomfort érzés
• émelygés, hányinger
• haspuffadás
• gyomorégés
• székrekedés
Fontos azonban kiemelnünk, hogy a gasztroenterológiai vizsgálatok legfontosabb célja a betegségek korai stádiumban történő felismerése a mielőbbi gyógyulás érdekében, így tartós panaszok esetén ajánlott a szakorvos felkeresése.