Kardiológiai szakrendelés
A szív betegségeinek, rendellenességeinek kiszűrésére a kardiológiai vizsgálat segíthet. Klinikánkon tapasztalt kardiológus szakorvos segít feltárni az esetleges problémákat és annak hatékony kezelési módszerének kidolgozásában.
Kinek ajánlott a kivizsgálás?
Mindazoknak, akiknek stresszes, túlterhelt az életük, és teljesítőképességüket meg szeretnék őrizni, el szeretnék kerülni a súlyos betegségek váratlan bekövetkeztét. Elsődleges a betegségek megelőzésében a helyes táplálkozás, a rendszeres testedzés, valamint a rendszeres, minimum évenkénti orvosi vizsgálat, állapotfelmérés, melyek során olyan rejtett, tünetet még nem adó, későbbiekben komoly gondokat okozó betegségekre derülhet fény, amelyeket, ha időben kezelünk, még visszafordíthatunk, ezzel csökkentve a veszteségeket. A vizsgálatok eredményének függvényében életmód tanácsadással, gyógyszeres kezeléssel, szükség esetén további vizsgálatok megszervezésével igyekszünk segíteni. A krónikus betegségben (magas vérnyomás, cukorbetegség, szívbetegség) szenvedők számára korszerű, magas színvonalú ellátást, gondozási tevékenységet ajánlunk.
Mi történik a kardiológiai vizsgálaton?
- a beteg anamnézisének felvétele(családban előforduló betegségek, korábbi betegségek, panaszok, dohányzás, alkoholfogyasztás, egyéb életviteli szokások felmérése)
- jelen panaszok (pl. mellkasi fájdalom, ritmuszavar-érzés, légzési panaszok, magas vérnyomás, stb.) körülményeinek tisztázása,
- fizikális vizsgálat,vérnyomás mérés, antropometriai mérések
- EKG készítése
Amennyiben szükséges, további vizsgálatok javasoltak:
- Echokardiographia: a szív ultrahangos vizsgálata gyors, fájdalommentes, káros hatásoktól mentes vizsgálati lehetőség, mellyel a szív szerkezete, mozgásai, a szívbillentyűk szerkezete, működése, a szív teljesítőképessége, nagysága vizsgálhatók.
- Nyaki erek ultrahangos vizsgálata: a nyaki erek állapota jelzi a szervezet többi erének állapotát, a kialakult meszesedés, érszűkület az agyi keringészavar tüneteit magyarázhatja
- Laborvizsgálatokkal a társbetegségek, illetve oki tényezőként szereplő betegségek vizsgálhatók, mint a cukorbetegség, magas vérzsír szint, hormonális eltérések.
- A 24 órás vérnyomás monitorozás (ABPM)
- Terheléses EKG,
- 24 órás vizsgálatok ( Holter-EKG)
- Szükséges gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelés meghatározása illetve időszakos kontrollja.
Mi a kardiológiai vizsgálat célja?
- Rizikófaktorok meghatározása, lehetőség szerinti kiküszöbölése
- A szívbetegségek felfedezése vagy kizárása
- Szívbetegek állapotának felmérése és a kezelési módok meghatározása
- Szívbetegek gondozása
- Nem szív eredetű műtétek előtti kardiológiai szempontú rizikófelmérés (műthetőség)
- Nem kardiológiai betegségek szívizomzatot érintő kezelésének ellenőrzése (pl. kemoterápia, besugárzás).
Mikor forduljunk kardiológushoz?
- egyenes ági rokon fiatalkori szívbetegsége esetén
- időszakosan jelentkező mellkasi fájdalom, mellkasi dyscomfort esetén
- jelentős túlsúly, dohányzás, fokozottan stresses, mozgásszegény életmód esetén
- alkalmankénti heves fejfájás, szédülés, légszomj, dagadó alsó végtagok esetén
- “rendszertelen” szívverés érzése esetén
- amennyiben tudatosan szeretnénk életmódunkon változtatni, biztosak szeretnénk lenni abban, hogy választott mozgásprogramunk megfelelő;