Szűrővizsgálatok: Miket végeztessünk el minden évben?
A szűrővizsgálatok rendkívül fontosak, hiszen segítségükkel számos betegséget korán felismerhetünk, melyeknek korai kezelése megelőzheti a komolyabb problémákat, vagy akár életet is menthet.
Azok számára, akiknek a családjában fordult már elő komolyabb betegség, a rendszeres szűrések kiemelten fontosak.
Önmagunk folyamatos figyelésére is érdemes időt szakítanunk – például az anyajegyek, az emlők és a herék rendszeres önvizsgálatára. Ha bármilyen elváltozást tapasztalunk, akkor érdemes mielőbb orvoshoz fordulnunk. Emellett rendkívül sokat segíthet, ha rendszeresen eljárunk szűrővizsgálatokra. Lássuk, mik azok a szűrések, amelyeket érdemes évente elvégeztetnünk!
Laborvizsgálatok
Évente egyszer célszerű egy teljes laboratóriumi vizsgálatot is elvégeztetnünk, mely magába foglalja a teljes vérképet, az anyagcsere paramétereit, a máj és a vese funkcióinak, valamint a vizelet vizsgálatát. Ezen értékekből kikövetkeztethetővé válik egészségügyi állapota, valamint az esetleges megbetegedések, mely által pontosan tudhatja, milyen szakorvoshoz kell fordulnia és milyen további vizsgálatokon érdemes részt vennie.
Nőgyógyászati vizsgálatok
Évente egyszer minden nőnek célszerű részt vennie méhnyakrák szűrésen, továbbá a mammográfiai vizsgálatok is kiemelten fontosak 30 és 45 éves kor között kétévente, 50 éves kor felett pedig évről évre. Mindezek fájdalommentes vizsgálatok, azonban akinek a családjában fordult már elő ilyen daganatos betegség, azoknak kortól függetlenül évente javasolt az orvosi vizsgálat elvégeztetése.
Urológiai vizsgálatok
A férfiak számára 40 éves kor felett évente ajánlott felkeresni egy urológus szakorvost prosztataszűrés céljából. A férfiak számára a herék vizsgálata és a prosztataszűrés ugyanolyan mértékben fontos, mint a nők számára a nőgyógyászati vizsgálatok. Ha a családban fordult már elő ilyen jellegű megbetegedés, akkor a fiatalabbak számára is mindenképp fontos a rendszeres szűrővizsgálat.
Mindezek mellett az urológus a vesék állapotát és a nemiszerveket is vizsgálja, mely vizsgálat által számos betegség, illetve kóros elváltozás kiszűrhetővé válik.
Anyajegyszűrés
Anyajegyeinket érdemes folyamatosan figyelnünk, védenünk a napsugaraktól és az esetleges sérülésektől. A legveszélyeztetebbek ezen területen a világos bőrűek, a sok anyajeggyel rendelkezők, illetve azok, akik sok időt töltenek a napon. A bőr daganatos elváltozásai egyre gyakrabban fordulnak elő, így érdemes évente részt vennünk anyajegy szűrésen.
Ezen alkalmakkor a szakorvos átvizsgálja az összes anyajegyet, mely vizsgálat által az összes elváltozást képes kiszűrni.
Tüdőszűrés
25 éves kor felett minden évben érdemes részt vennünk tüdőszűrésen, mely vizsgálat alkalmával a TBC és egyéb tüdőbetegségek mellett a szakorvos képet kap szívünk és nagy ereink állapotáról is. Emellett a szűrővizsgálat az adott területeket érintő daganatos megbetegedések kiszűrésére is alkalmas.
A vizsgálat kifejezetten fontos a dohányzók, illetve azok számára, akiknek a családjában korábban fordult már elő tüdőrák és egyéb légzőszervi megbetegedés, számukra ugyanis a rizikófaktor jóval magasabb.
Csontsűrűségvizsgálat
A csontsűrűségvizsgálat elsősorban az idősebb korosztály számára fontos. 60 éves kor fölött legalább kétévente egyszer, de akár évente érdemes ellátogatnunk csontsűrűségvizsgálatra, hogy feltérképezhessük csontjaink állapotát. A nők esetében fokozottan jellemző a csontsűrűség drasztikus csökkenése a klimax időszakát követően.
Belgyógyászati vizsgálatok
A belgyógyászatnak számos ága van, melyek közül a hasi és kismedencei ultrahangos vizsgálat az, melyre 40 éves kor fölött évente egyszer érdemes ellátogatni. Ezen vizsgálaton a más, a vesék, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a lép és a kismedencei szervek vizsgálata történik ultrahang segítségével.
Emellett fontos megemlítenünk az endoszkópos vizsgálatot is, mely a vastag- és a végbél megbetegedéseinek kimutatására szolgál. Erre a vizsgálatra 45 éves kor felett 2-3, míg 65 éves kortól 1 évente érdemes ellátogatnunk.
Panasz esetén érdemes továbbá azonnali EKG vizsgálatot is kérnünk, amely a szív működését hivatott feltérképezni. Ha panaszaink nincsenek, akkor évente elég részt vennünk egy vizsgálaton.