Mikor lehet szükség CT vizsgálatra?
A CT más szóval computer tomográfia egy olyan speciális röntgen vizsgálat, mely a testen áthaladó röntgensugarakkal készít anatómiailag pontos felvételeket az emberi testről és annak belső szerveiről. A vizsgálat során ezek a sugarak a test különböző szöveteiben különböző módon és mértékben nyelődnek el; ha egy szövet összetétele valamilyen kóros elváltozást mutat a felvételen ez könnyen kivehető lesz. A vizsgálat során daganat, gyulladás, belső vérzés és sérülés is kimutatható.
Mikor szükséges elmenni egy CT vizsgálatra?
A CT vizsgálat a jó választás, ha az ultrahang, MR vagy a hagyományos röntgenvizsgálat során nem lehet kimutatni teljes bizonyosággal a diagnózist. A szakorvosunknak kell eldöntenie, mennyire indokolt a vizsgálat, hisz minimálisan, de sugárterheléssel jár. Leggyakoribb esetekben a visszatérő fejfájás, koponya sérülések, különféle balesetek, trauma vagy nem gyógyuló tüdőbetegségek miatt szokták az eljárást javasolni.
Mely testtájak vizsgálhatóak CT-vel?
Az agykoponya, arckoponya, szemüreg, orrmelléküregek, garat, gége, pajzsmirigy, tüdő, mellkas, hasi szervek, vékony és vastagbél, gerinc, nyak, hát, végtagok mind vizsgálhatóak CT-vel.
Hogyan készüljünk fel a vizsgálatra?
Túlságosan nagy felkészülést nem igényel a vizsgálat előtti nap, de az fontos, hogy éhgyomorral érkezzünk; 4-6 órával a CT előtt már ne együnk, szakorvosunk el fogja pontosan mondani, mikor ehetünk utoljára. Azt is vele kell megbeszélni, hogy állandó gyógyszereinket beszedhetjük-e a CT előtt vagy sem.
Mi fog történni a vizsgálat során?
Fontos, hogy a vizsgálat előtt megfelelően tájékoztatva legyünk, és ne maradjanak bennünk kérdések és kételyek. A CT közben mikrofon és hangszóró segítségével tudunk kommunikálni általában a vizsgálatot végző operátorral.
A CT előtti megbeszélés után mehetünk a vizsgálóba, ott pedig az ágyra. Miután elhelyeztek minket a megfelelő testtartásba a vizsgáló ágy beemeli Önt a hengerbe, a detektor pedig többször körbe fordul a fej felett. Csak akkor szabad mozognunk, ha az operátor engedélyt ad. Általában 20 perc alatt megvan a vizsgálat.
Vannak kockázatai a vizsgálatnak?
Csak minimális sugárzás éri a testet a mai modern technikának köszönhetően, viszont várandósság alatt egyáltalán, fiataloknál pedig csak indokolt esetben hajtható végre.
Bízzon szakorvosában, és ismerje fel a CT vizsgálat előnyeit; gyors, precíz és megbízható eljárás, nagyon alacsony a kockázata, pacemakerral, implantátummal, protézissel és beültetett fémmel rendelkezőknél is alkalmazható.
Mi az a kontrasztanyagos vizsgálat és mikor szükséges?
Ha a kontrasztanyag nélküli vizsgálat (natív) vizsgálat nem elég, akkor a szakorvos konsztrasztanyagosat rendelhet el számunkra. De mi is az pontosan és miért kell?
A kontrasztanyag egy jódtartalmú gyógyszernek minősülő vegyület, amit vagy szájon át vagy vénán keresztül adnak be a betegeknek. Ennek az anyagnak a segítségével könnyebben láthatóak lesznek a lágyrészek, erek és pontosabb képet kaphat a szakorvosunk.
Testsúly kilogrammonként van meghatározva, hogy az adott páciensnek mennyi anyagot lehet beadni, hogy feleslegesen ne legyen terhelve a szervezet.
A kontrasztanyagtól lehetnek mellékhatások?
Minimális allergiás reakció felléphet ritka esetekben, de a felkészült és képzett személyzet azonnal kezeli az ilyen jellegű tüneteket; ezek azonban maximum hányinger, fejfájás, bőrviszketés tünetei lehetnek, nem kell megijedni.