Mikor forduljunk bőrgyógyászhoz?
A bőrgyógyászat (dermatológia) a bőr betegségeinek kóroktanával, továbbá gyógyításával foglalkozó szakág, mely a tünetek okán több ponton átfedést mutat az allergológiával, a virológiával, bakterológiával, ezen kívül a szerológiával is. Bőrgyógyász kezeli a bőr, a haj, a körmök, a száj nyálkahártya elváltozásait.
Leggyakoribb bőrproblémák, melyekkel ajánlott bőrgyógyászhoz fordulni
Akné, pattanás
Az akné a tizenévesek egyik leggyakoribb bőrproblémája, és egyre több felnőtt panaszkodik rá. Akné akkor jelentkezik az arcon, a nyakon, a vállakon, a mellkason és a háton, amikor a faggyú eltömíti a pórusokat. A túlzott faggyútermelés, az elhalt hámsejtek nem megfelelő hámlasztása, a szőrtüszők irritációja és a baktériumok elszaporodása a területen mind aknéhoz vezethet. A túlzott faggyútermelést hormonok, baktériumok, bizonyos gyógyszerek és genetikai tényezők okozhatják. Kezelését érdemes bőrgyógyászra bízni, mert maradandó hegeket, sötét foltokat hagyhat maga után.
Rosacea
Az elsősorban nőket érintő rosacea kialakulását genetikai tényezők és hormonális változások okozhatják. Ha nem kezelik, a menopauzában észlelt vörös bőrtünetek súlyosbodhatnak, a kezdeti enyhe bőrpír pedig maradandó visszértágulathoz és gennyes csomókhoz vezethet. Érszűkítőkkel és gyulladáscsökkentő szerekkel végzett kezelés javasolt.
Ekcéma
Az atópiás dermatitis a gyermekek egyik leggyakoribb bőrbetegsége. Genetikai okok, környezeti hatások és/vagy az immunrendszer is okolható a száraz, vörös és viszkető bőrrel kapcsolatos bőrproblémákért. A gyerekek általában 2 éves korukra kinövik, de addig is szükséges az ekcéma kiváltó okainak feltárása és mielőbbi megszüntetése.
Leégés
Nyáron a leggyakoribb bőrprobléma a leégés, amelyet a nap túl sok ultraibolya (UV) fénye okoz. Napégés esetén, bőre kipirosodik, tapintásra forró, fájdalmas lesz, és akár hámlani is kezdhet. A megelőzés legjobb módja, ha védekezünk: használjunk vegyszermentes fényvédőt, és ügyeljünk bőrünk hidratáltságára.
Anyajegyek elváltozása
Az anyajegyek mérete és alakja változó: a leggyakoribbak néhány milliméter nagyságúak, világos- vagy sötétbarnák, kerekek vagy szabálytalanok, felületük sima vagy egyenetlen. Leginkább a bőrt érő UV-sugárzástól függenek, de bizonyos hormonális változásokkal, például pubertáskor, terhesség alatt gyakran több anyajegy jelenik meg a bőrön, a meglévő anyajegyek pedig elsötétednek. A nyár közeledtével a bőrgyógyászok a bőr és a bőrön lévő anyajegyek fokozott védelmére hívják fel a figyelmet. A jelentős anyajegyeknek két csoportját különböztetjük meg, az egyik vaszkuláris a másik pigmentált. Ez utóbbi külön figyelmet érdemel, mert esetenként ebből alakul ki az egyik legveszélyesebb, rosszindulatú daganat fajtája, a melanoma malignum.
Lábgomba
Elsődlegesen a lábujjak közötti területet veszélyezteti, mivel itt vékony bőrfelületek dörzsölődnek egymáshoz, ezen kívül a bőr a nyirkosság miatt gyakran felpuhul. A fertőzéstöbbnyire nyirkos helyiségekben történik, mint például az uszoda, szauna, esetleg sporttermek közös zuhanyzója. A lábgombakezelését folyamatosan, több héten át szükséges végezni. Fájdalmas gyulladások, továbbá a tünetek súlyosbodása esetében a természetes gyógymódok alkalmazása mellett orvoshoz kell fordulni.
Szemölcsök
Több mint száz vírusfaj felelős a szemölcsök kialakulásáért, legtöbbjük a HPV-k közé tartozik. Egy-két közülük különösen veszélyes lehet, így például az, amelyik a nemi szervek körül jön létre. A szemölcsöket okozó vírusokat nagyon könnyen el lehet kapni. Az uszodák, strandok vizébe kerülnek a fertőzöttekről levált hámsejtekkel, valamint a vízben lebegve könnyedén megtalálják új áldozatukat. Direkt testi kontaktussal is terjedhetnek, elég hozzá csupán egy kézfogás. A bőrön lévő apró sérülések kedveznek a vírusok bejutásának a szervezetbe.